Mikroapartamenty

małe przestrzenie Ꚙ możliwości

Pojęciem mikroapartamentu można określić małe pomieszczenie mieszkalne o podwyższonym standardzie i powierzchni nie przekraczającej 30 m². Może oznaczać ono mały pokój hotelowy (aparthotele) lub apartament typu Studio do wynajęcia w miejscowości wypoczynkowej lub dużym mieście, pokój studencki w akademiku, czy mały lokal mieszkalny z aneksem kuchennym. To propozycja głównie dla młodych aktywnych ludzi w podróży, osób rozpoczynających samodzielne życie, studentów, osób zaczynających karierę zawodową, a także menedżerów pracujących na kontraktach.

Najważniejszym czynnikiem, dlaczego mikroapartamenty stają się coraz bardziej atrakcyjną ofertą na rynku nieruchomości, wydaje się rosnący koszt zakupu lub wynajmu mieszkania w dużym mieście lub miejscowości wypoczynkowej. Istotną przyczyną jest również postęp technologiczny, dzięki któremu możemy dziś komfortowo mieszkać na małym metrażu. Jeszcze do niedawna na naszych półkach zalegały grube słowniki, książki, płyty CD, gazety, sprzęt Hi-fi, komputery, modemy internetowe, albumy ze zdjęciami itp. Dzięki rozwojowi Internetu oraz postępowi technologicznemu, korzystamy dziś z tego wszystkiego w postaci wirtualnej, bez konieczności gromadzenia zbędnych przedmiotów. Sprzęt elektroniczny z roku na rok jest coraz mniejszy, poręczniejszy i tańszy. Znacząco zmienił się także nasz styl życia. Społeczeństwo jest zdecydowanie bardziej mobilne i otwarte na nowe wyzwania. Czasowa praca lub studia w innym mieście postrzegane są jako szansa na sukces, dobre zarobki, doświadczenie i nowe kontakty. Młode osoby chcą dłużej doświadczać młodości, więc później zakładają rodziny. Coraz więcej czasu spędzamy poza domem np. w kawiarniach, klubach fitness, na świeżym powietrzu. Wyjeżdżając natomiast do pracy czy na wakacje, chcemy poczuć domową atmosferę wynajętego apartamentu, w którym możemy sami coś uprać, ugotować, i zjeść o dogodnej dla nas porze. Na skutek rozwoju gospodarczego, mamy też coraz wyższe oczekiwania co do jakości i komfortu. Współcześni studenci nie chcą mieszkać na stancjach lub w wieloosobowych pokojach. Chcą mieć dla siebie więcej prywatności, przestrzeni,  uczyć się i odpoczywać w komfortowych warunkach. Mikroapartamenty stanowią zatem odpowiedź na te wszystkie wyzwania i potrzeby. 

Aranżacja ograniczonej przestrzeni miktroapartamentu w sposób nowoczesny, komfortowy i funkcjonalny, może stanowić nie lada wyzwanie dla architektów i ich właścicieli. Niezbędne jest zapewnienie podstawowej użyteczności funkcjonalnej pomieszczenia przy jednoczesnym zachowaniu efektu przestrzeni i dostarczeniu dobrego wzornictwa. Tego typu projekty rządzą się własnymi prawami. Mikroapartamenty muszą być sprytnie zaplanowane w zakresie funkcjonalności, kolorystyki, tekstury i użytych materiałów. Celem marki microom jest sprostanie temu wyzwaniu i dostarczenie Państwu nietuzinkowych, gotowych i mądrych zestawów meblowych dedykowanych dla niewielkich przestrzeni. Z entuzjazmem wykorzystujemy rozwijający się w Polsce trend nowoczesnego wzornictwa, który łączymy z wielopokoleniową tradycją meblarską. Firma współpracuje z profesjonalnymi biurami projektowymi i projektantami, którzy wykorzystując kreatywność i wyobraźnię projektują niekonwencjonalne rozwiązania. Opierając się na ponad 30-to letnim doświadczeniu w produkcji mebli, przekształcamy projekt design w gotowe kolekcje, gwarantując Państwu najwyższą jakość i precyzję wykonania. 

Przykłady układów funkcjonalnych mikroapartamentów.

Rysunek: Dorota Terlecka – Biuro Kreacja.